Učenici Tehničke škole održali niz predavanja na 12. Festivalu znanosti

Ove se godine u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu, British Councila i Tehničkog muzeja, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, održao već 12. festival znanosti koji na jednostavan i zanimljiv način povezuje javnost, mlade, znanost i medije. Šestodnevni festival održao se u petnaest gradova Lijepe naše.

U Puli je festival održan na više lokacija u gradu, a središnja tema ovogodišnjeg festivala bila je 'Valovi'. U sklopu festivala održalo se niz radionica, predavanja, predstavljanja i izložbi za sve uzraste. Na festivalu su sudjelovali Sveučilište Jurja Dobrile, Politehnika, Arheološki muzej Istre, Tehnička škola Pula i Gimnazija Pula, osnovne škole Monte Zaro, Veli Vrh, Tone Peruško, Šijana i Vidikovac, Dječji vrtići Pula, Astronomsko društvo Istra te Zajednica tehničke kulture.

Učenici Tehničke škole na festivalu su održali četiri predavanja u Sveučilišnoj knjižnici Pula, a i sami su sudjelovali u nizu poučnih i zanimljivih radionica koje su organizirane u sklopu festivala.

Povijesni razvoj pulske luke, analiza vode u puslom zaljevu i nova riva bile su teme prvog predavanja učenika Tehničke škole. Učenice Flutra Kelnendi, Irena Kočić, Isabela Moreše, Anamarija Lorencin, Iva Šegavac, Matea Vareško i Matea Kokorović, uz svoju mentoricu Petru Nemet, predstavili su svoja istraživanja okupljenima.

Projekt električnog automobila predstavili su Ivan Bubić, Marko Dorić i Luka Ćupić sa svojim mentorom Ivanom Šuranom. Učenici su  prezentirali kako su u sklopu EU projekta MESA izradili  električni 'buggy'. Predstavili su i projekt 'Totem. To je  kompleksni modulno dizajnirani rasvjetni stup visok sedam metara  koji bi se po danu punio putem  foto-naponskih panela, a preko noći bi osvjetljavao mjesto na kojem je postavljen. Na njemu bi bio postavljen i veliki touch screen preko  kojega bi se mogle pronaći željene informacije. Luka Ćupić i Ivan Bubić s mentorom Marinom Jurinovićem prezentirali su projekt J.U.R.I. -  jedinstvenu umjetnu računalnu inteligenciju.

Luka Ćupić i Ivan Bubuć su pod mentorstvom Marina Jurinovića predstavili projekt 'Totem'. To je  kompleksni modulno dizajnirani rasvjetni stup visok sedam metara  koji bi se po danu punio putem  foto-naponskih panela, a preko noći bi osvjetljavao mjesto na kojem je postavljen. Na njemu bi bio postavljen i veliki touch screen preko  kojega bi se mogle pronaći željene informacije.

Učenici drugog razreda Tehničke škole Isabela Moreše, Irena Kočić, Luka Rumora i Matej Bogdanović  te njihova mentorica Vilma Vičić održali su prezentaciju o istarskim kažunima. Učenici su proučavali kažune u Vodnjanu  gdje su ih mjerili i obradili sa stručne, arhitektonske, matematičke i građevinske strane.

Učenici Martin Birčić, Alen Prodan i Luka Škobić sa svojim su mentoricama Jadrankom Vreš  Rebernjak i Gordanom Vasilijević održali predavanje  "Stopama rimskih agrimensora". Učenici su izmjerili Arenu modernim instrumentima za geodetsko mjerenje, a potom su isto učinili sa starorimskim mjernim geodetskim instrumentom 'groma'.

objavio: Romeo Šain   datum: 16. 4. 2014.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2208083